Nyttige tips til VVS i Vanløse

Leder du efter en blikkenslager i Vanløse? VVS er en vigtig del af ethvert hjem eller virksomhed, og det bør varetages af professionelle. Her er 10 nyttige tips, der vil hjælpe dig med at finde det bedste VVS-firma til at tage sig af dine behov!

Find hovedvandafspærringsventilen i dit hjem

Når du leder efter hovedvandafspærringsventilen, forsøger du at isolere dit hjem fra eventuelle skader på grund af et rørbrud. Hvis der er en lækage et sted i huset, skal du kunne lukke for vandforsyningen for at forhindre, at det bliver værre. Du kan også finde dette ved at finde dit hus’ kedel. Den vil have placeringen af vandafspærringsventilen på den.

Luk for vandforsyningen, før du påbegynder VVS-arbejdet

Dette er en grundlæggende tommelfingerregel for VVS-arbejde – sluk for vandforsyningen, før du går i gang. Dette vil hjælpe dig med at undgå at oversvømme dit hjem eller din virksomhed, og det vil også forhindre eventuelle skader på rørene.

Hvis du ikke er sikker på, hvor afspærringsventilen er, kan du prøve at lukke alle vandhaner i huset, indtil der ikke kommer mere vand ud. Hvis det ikke virker, skal du gå udenfor og lede efter hovedvandafspærringsventilen i nærheden af dit hus.

Brug en afløbsrørslange til at få afløbene til at gå op

Du bør prøve at bruge en støvsuger, før du griber til kemikalier eller skrappe væsker. Stempelpistoler er ofte ineffektive, og de kan forårsage mere skade end gavn, hvis tilstoppet er for langt nede i afløbet.

Hvis det ikke virker at bruge en støvsuger, er det tid til at tage slangen frem – men kun som en sidste udvej! Du skal først anvende bagepulver og eddike i det tilstoppede afløb, vente 15 minutter og derefter hælde varmt vand over det hele. Hvis der ikke er nogen ændring efter fem minutter, hvor du har ladet denne blanding sidde i rørsystemet, skal du blot trække op i din haveslange (som skal være mindst 12 fod lang), så den når længere ned i tilstoppet. Efter al denne ventetid

Kobberrør skal være rene og tørre

Hvis du bruger beskidte eller våde rør, kan det medføre, at dit nye VVS-arbejde mislykkes. Du skal være sikker på, at kobberet er helt tørt og fri for forureninger, før du forbinder det med andre dele.

Den bedste måde at sikre sig, at det er rent, er ved at slibe det hele – dette fjerner snavs, fedt, snavs osv. og derefter tørre overfladen af med en fugtig klud (sørg for ikke at efterlade fugt). Når der ikke er noget støv tilbage på røroverfladerne, er de klar til montering!